MULLA TÄHTSUS TAIMEDE ELUS

Kevadel algab mullas aktiivne elutegevus. Esmalt hakkavad arenema seened, siis ka bakterid ja peagi on muld külviks valmis. Külvamisel viiakse seemned mulda. Seeme vajab idanemiseks õhku, vett ja sobivat temperatuuri. Idanenud seemnest ilmuvad juured, millega kinnitub taim mulda, võtab sealt vett ja vees lahustunud toitaineid. Igal taimeliigil on mulla omaduste suhtes erinevad nõudmised. Oluline on mulla temperatuur, niiskusesisaldus, mulla kobedus, mulla viljakus.

Jahedasse mulda võib külvata kapsa-, kaalika- ja porgandiseemneid. Kurgiseemned näiteks aga hakkavad idanema soojenenud mullas. Väga niisket mulda vajavad kapsas, kaalikas, salat ja redis. Väikesema niiskusega mullas võivad kasvada peet, porgand, hernes ja uba. Liigniiske muld takistab taimekasvu. Mulla niiskusesisaldust saab tõsta kastmise ja vihmutamisega. Tihe ja kokkusurutud muld kuivab kiiremini kui kobe muld ja taimede kasvamine pidurdub.

Viljakus on mulla võime varustada taimi vee, toitainete ja hapnikuga ja see sõltub mulla koostisest. Viljakas mullas kasvavad taimed paremini.

TEST:

Taimed pistavad pea välja mulla seest

Arbuus

Taime juured jooksevad mullas

Peedi juur mullas

Lill kasvab

Kartul

Sibul

Porgand

Peet

Redis

Redise juur

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.