13. Al Alumiinium

Elektronvalem: Al:+13| 2)8)3)
Aatommass: 26,98154

13

Alumiiniumi sulam on kerge kuid tugev

Alumiinium on metallilistest elementidest looduses levinuim, kõikidest elementides on ta aga levimuselt kolmandal kohal. Esineb looduses ainult elemendina. Tema tähtsamateks looduslikeks ühenditeks on savid, päevakivid, kaoliit ja boksiit. Osad alumiiniumiühendid on vääriskivid, nt korundid, safiirid, rubiinid, smirglid. Alumiinium on hõbevalge läikiv kergmetall tihedusega 2,7 g/cm3. Ta on pehme, kergesti töödeldav, lehtedeks valtsitav ja traadiks venitatav, peegeldab hästi valgust, on hea soojus- ja elektrijuht.

Keemiliselt on ta aktiivne metall. Alumiiniumi pinda katab õhus alumiiniumoksiidi kiht ja see aitab tal õhus muutumatuna säilida. Õhus kuumutamisel alumiinium süttib. Ta reageerib hapete, leelistega ja kõrgel temperatuuril ka metallioksiididega.

Alumiiniumi kasutatakse lihvimisvahendites, peeglites ja elektrijuhtmetes. Tema sulamit duralumiiniumi kasutatakse lennukiehituses, rakettides ja allveelaevades. Alumiiniumitolmu kasutatakse metallivärvina. Tema tuntumad ühendid on amfoteerne alumiiniumoksiid, alumiiniumhüdroksiid ja alumiiniumsulfaat.

Lingid:

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.