38. Sr Strontsium
Elektronvalem: Sr:+38| 2)8)18)8)2)
Aatommass: 87,62
Looduslikult leidub teda mineraalides, millest tähtsamad on strontsianiit ja tsölestiin. Looduslik strontsium on püsiv, kuid tema sünteetiline isotoob storintsium-90 on radioaktiivne. Maakoores esineb nelja isotoobi seguna ja on elementide levikult 15 kohal esinedes 0,034% ulatuses kõikides tardkivimites.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Aatomid ja molekulid
Lahused
Знакомство с химией
Растворы
Ионы
Oksüdatsiooniaste
Атомы и молекулы
Tutvus keemiaga
Ioonid
Strontsium on pehme, kerge ja hõbevalge või kollaka värvusega väga reaktsioonivõimeline leelismuldmetall. Õhuga kokku puutudes kattub tema pind kollaka kihiga, mis kaitseb teda edasise oksüdeerumise eest. Pulbriline strontsium on toatemperatuuril isesüttiv. Veega kokku puutudes muutub ta veelgi reaktsioonivõimelisemaks. Metalliline strontsium reageerib intensiivselt aktiivsete metallidega juba tavatingimustes. Soojendamisel reageerib halogeenidega. Kuumutamisel reageerib lämmastiku, vesiniku, süsiniku ja räniga. Tema soolad põlevad punaka leegiga. Et vältida strontsiumi oksüdeerumist, hoitakse teda vedelas süsivesinikus.
Kasutatakse pürotehnikas ja signaalrakettides, meditsiinis, laboratooriumite reaktiivides, elektrimootorites.
Strontsium pole mürkmetall, kuid põhjustab ainevahetushäireid. Teatud kogustes võib ta organismile isegi kasulik olla, kuid radioaktiivne strontsium võib põhjustada leukeemiat ja teisi vähi vorme.
Lingid:
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!