6. C Süsinik

Elektronvalem: C:+6| 2)4)
Aatommass: 12.011

Süsiniknanotorud

Süsiniknanotorud

Maakoores esineb süsinikku kahe lihtainena- grafiidi ja teemandina. Õhus ja looduslikes vetes esineb ta elemendina. Maakoores esineb ta lubjakivi ja marmori koostises. Süsinik on taim- ja loomorganismide tähtis koostiselement, nt inimorganismis on 20% süsinikku. Kohati leidub maapõues kivisütt, antratsiiti, pruunsütt ja naftat, mille peamiseks koostiselemendiks on süsinik.
Süsinik on ühendites neljavalentne ja süsiniku aatomi eripäraks on moodustada keemilisi sidemeid teiste süsiniku aatomitega.

Lihtained grafiit ja teemant on kristalsed ained, mille kristallivõred on üles ehitatud süsiniku aatomitest, kuid nende paigutus kristallivõres on erinev. Grafiit ja teemant on süsiniku allotroopsed teisendid.

Grafiit on hallikas kristalne väga pehme aine ja tema kristallis paiknevad aatomid tasapinnaliselt korrapärase kuusnurga tippudes. Grafiit juhib elektrivoolu ja soojust ning sellest valmistatakse elektroode, metallide sulatustiigleid ning teda kasutatakse ka määrdeainena. Grafiiti toodetakse tehislikult kivisöest elektriahjudes.

Grafiit

Süsinik grafiit

Pildi allikas: wiki/Süsinik

Teemant on läbipaistev värvuseta kristalne aine, mis on kõige kõvem looduslik mineraal. Teemanti kasutatakse klaasi lõikamisel, kivimite puurimisel, metallide lihvimiseks. Lihvitud teemant on briljant ja see on hinnaline vääriskivi. Teemante toodetakse ka tehislikult kõrgrõhul ja kõrgtemperatuuril, kus grafiidi struktuur muundub ja tekib teemandi kristallivõre. Kuumutamisel muutub teemant grafiidiks. Kõrgtemperatuuril moodustuvad grafiidist kerakujulise struktuuriga osakesed, mille pinnal asuvad C aatomid. Sellise struktuuriga süsiniku allotroopi nimetatakse fullereeniks.

Teemandi kristallvõre:

Teemandi kristall

Pildi allikas: wiki/Süsinik

Süsinik reageerib hapnikuga. Tuntumad ühendid on süsinikoksiid ehk vingugaas ja süsinikdioksiid ehk süsihappegaas. Lisaks leidub süsinikku kõikides orgaanilistes ainetes.

Loe lisaks:

"Loe ja harjuta" kategoorias olevad artiklid on retsenseerimata.