22. Ti Titaan

Elektronvalem: Ti:+22| 2)8)10)2)
Aatommass: 47,88

Guggenheimi muuseum Bilbaos on kaetud titaanplaatidega

Guggenheimi muuseum Bilbaos on kaetud titaanplaatidega

Titaan avastati 1791.a. Elemendina on levikult maakoores üheksandal kohal. Enamasti leidub teda tardkivimites ja nende setetes. Titaani leidub anastaasis, rutiilis, ilmeniidis ja ka teistes mineraalides. Samuti leidub peaaegu kõigis elusorganismides, kivimites, veekogudes ja muldades. Titaani eraldamiseks mineraalidest kasutatakse enamasti Krolli meetodit. Tal on 5 stabiilset isotoopi massiarvudega 46-50.

Levinuim ühend on titaanoksiid, mis on levinud fotokatalüsaator jamida kasutatakse valgete pigmentide tootmisel. Tähtsad ühendid on veel titaantetrakloriid ja titaantrikloriid

Titaani tihedus on 4,5 g/cm³ ja sulamistemperatuur 1668 °C. Metalselt hõbedase läikega kõva mittemagnetiline metall, mis omab madalat elektri- ja soojusjuhtivust. Madalatel temperatuuridel muutub titaan pehmeks. Oksüdeerub õhuga kokkupuutel koheselt. Kergesti reageerib hapnikuga kõrgel temperatuuril. Vees ja õhus reageerib väga halvasti, kuna tema pinnale tekib oksiidikiht, mis kaitseb teda edasiste reaktsioonide eest. Reageerib lämmastikuga nii, et tema pinnale tekib nitraadikiht, mis muudab ta pinna inertseks ja kõvaks. Titaan on vastupidav lahjendatud väävelhappele, soolhappele ning gaasilisele kloorile ja ka orgaanilistele hapetele. Kontsentreeritud hapetes titaan lahustub. Titaan reageerib halogeenidega ja neelab vesinikku. Põleb puhtas lämmastikus. Puhas titaan on väga reageerimisaldis ja titaanipulber on õhus plahvatusohtlik.

Titaan on vastupidav korrosioonile ja tal on suurim tugevuse ja kaalu suhe metallide seas. Puhtal kujul on ta sama tugev kui mõned terase sulamid, kuid samas palju kergem. Titaani kasutatakse tugevate kergekaaluliste sulamite moodustamiseks, mida kasutatakse lennunduses, autotööstuses, meditsiinis, sporditarvete tootmisel, ehete ja muude kasutusalede jaoks. Titaani kasutatakse veel vaakumpumpades.

Lingid:

results loading