28. Ni Nikkel

Elektronvalem: Ni:+13| 2)8)16)2)
Aatommass: 58,69

Ülipuhtad nikli kuulid

Ülipuhtad nikli kuulid

Looduses keskmiselt levinud metall, mida leidub maakoores, merevees. Tuntud on ligi 50 niklimineraali, millest tähtsamad on pentlandiit, milleriit. Looduslik nikkel koosneb 5st isotoobist. Lihtainena hõbevalge kollaka läikega plastne ja magnetiline metall.

Toatemperatuuril õhus ja vees püsiv, keskmise keemilise aktsiivusega metall. Reageerib lahjendatud lämmastikhappega kergesti, kontsentreeritud happes passiveerub. Teiste hapetega reageerib väga aeglaselt. Leeliste lahusega ei reageeri, kuid reageerib ammoniaagi vesilahusega. Halogeenidega reageerib kuumutamisel.

Teda kasutatakse katalüsaatorina, sulamites, galvanosteegias ja akudes, puhta metallina kasutatakse õhukese kihi kujul metallesemetel kaitseks korrosiooni eest. Niklisulamid on korrosioonikindlad, kuumuskindlad ja magnetilised. Levinuimad ühendid on NiO ja veeslahustuvad soolad.

Oluline mikroelement imetajatele ja taimedele. Stimuleerib aminohapete sünteesi ja ensüümide toimet, suuremates kogustes võib põhjustada allergiat ja halvaloomuliste kasvajate teket.

Lingid:

results loading