Tähtsamaid metalle

Raud on maailma enimtoodetud metall. Peamiselt kasutatakse raua sulameid – malmi ja terast. Igal pool meie ümber on esemed, mis on raua sulamitest valmistatud.

Puhta metallina on raud hõbevalge, keskmise kõvadusega plastiline metall. Raua tihedus on 7,8 g/cm3 ning tema sulamistemperatuur on 1535 oC. Eriliseks teeb raua tema magnetilised omadused

Inimorganismides on samuti raud vajalik. Hemoglobiini koostises aitab raud transportida veres hapnikku.

Meteoriitne raud

Meteoriitne raud

Vask on punaka värvusega metall. Vase tihedus on 8,96 g/cm3 ning ta kuulub raskmetallide hulka. Vase sulamistemperatuur on 1083 oC. Vask on väga hea soojus ja elektrijuht (ainult hõbe on nende omaduste poolest temast parem). Elektrijuhtmete tootmisel kasutatakse peamiselt vaske, mitte hõbedat, kuna vask on palju odavam metall kui hõbe.

 

Suur osa vase toodangust läheb ka sulamite valmistamiseks. Peamised vase sulamid on pronks, messing (ehk valgevask) ning melhior. Messingit ja melhiori kasutatakse näiteks lauanõude valmistamiseks ning metallraha tegemiseks. Pronks leiab kasutust peamiselt skulptuuride tegemisel.

15

Looduslik vask

Alumiinium on looduses kõige levinum metall. Alumiinium on hõbevalge värvusega, millel on väga hea peegeldusvõime, mistõttu kasutatakse alumiiniumit peeglite valmistamisel. Alumiinium on kergmetall tihedusega 2,7 g/cm3 ning suhteliselt madala sulamistemperatuuriga (660 oC). Alumiinium on väga plastiline, kuid puhtal kujul on alumiinium pehme. Alumiiniumi sulam (duralumiinium) on see eest hästi kõva, kuid kerge, mistõttu kasutatakse seda konstruktsioon materjalina (näiteks lennukitte valmistamisel).

Alumiinium vaht

Alumiinium vaht

Kuld on üks levinumaid kollaka värvusega väärismetalle. Kuld on vähe aktiivne metall ning on seetõttu paljude ainete suhtes püsiv, kuid samas on kuld pehme ja hästi töödeldav metall, mistõttu kasutatakse kulda ehete valmistamisel. Kuld on kõige plastilisem metall, mistõttu ei ole mõistlik valmistada esemeid puhtast kullast, vaid enamasti kasutatakse kulla ja vase sulameid (levinum kullasisaldus ehetes on 57.5%).

Kulla kangid (99,99% puhtusega)

Kulla kangid (99,99% puhtusega)

 

results loading