- Kopeeri link
- Jaga Stuudiumis
- Teata veast
Otsene soojusvahetus
Kui kaks erineva temperatuuriga keha on omavahe vahetus kokkupuutes, toimub soojusenergia üleminek kõrgema temperatuuriga kehalt madalama temperatuuriga kehale otsese soojusvahetuse ehk soojusjuhtivuse teel.
Otsese soojusvahetuse korral antakse osakeste vahel toimuvate põrgete tagajärjel keha soojemas osast külmemasse (soojemalt kehalt külmemale) edasi ainult soojusenergiat, osakesed ise keha(de)s oma asukohta ei muuda.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Eesti keele grammatika kordamine 7. klassile
Ruumilised kujundid
Eesti keele grammatika kordamine 4. klassile
HANS JA GRETE. Muinasjutt kuulamiseks
Ruutvõrrandi abil lahenduvad tekstülesanded
Õpime tähti. U-täht
Õpime tähti. J-täht
Üksliikmed, hulkliikmed ja tehted nendega
Liitmine ja lahutamine 10 piires
Lahused
Reesi Kuslap ja Kristiine Kurema. Kuidas õhinaga õpetada ehk mismoodi innustada õpilasi õppima?
Õpime tähti. Ü-täht
Rahvakalender lastele: KADRIPÄEV
Tundetarkus lastele. ÜLLATUS
Täis- ja kaashäälikuühend
Geomeetria
Soojusjuhtivus toimib eeskätt tahketes kehades, vähesel määral ka vedelikes, kuid gaasides soojusjuhtivust peaaegu ei esine.
Tuleb tähele panna, et soojus liigub erinevates materjalides erineva kiirusega – keha omadust, mis iseloomustab soojuse ülekandmise kiirust keha erinevate osade vahel, nimetatakse soojusjuhtivusteguriks.
Mida kõrgem on soojusjuhtivustegur, seda paremini juhib materjal soojust. Soojusjuhtivustegur võimaldab hinnata ajaühikus keskkonna ristlõiget läbivat soojushulka.
Näiteks on kõik metallid väga kõrge soojusjuhtivusteguriga – nad on head soojusjuhid; puit, paber, kummi ja paljud plastikud on halvad soojusjuhid – nende soojusjuhtivustegur on väike.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!