Moduleeritud võnkumised ja lained
Põhimõtteliselt on võimalik ühendada mikrofon saatjaga ning muundada mikrofonivoolule vastavad elektromagnetvõnkumised kohe ka elektromagnetlaineks, kuid kuna taoliselt otsemuundatud lainete võnkesagedus on väike (20 … 20 000 Hz), siis on taoliste lainete saatmine pikemate vahemaade taha tehniliselt äärmiselt tülikas, sest madalsageduslike (suure lainepikkusega) elektromagnetlainete energia on väga väike ning taolised lained vajaksid äärmiselt võimsaid saate- ning ülisuuri vastuvõtuantenne.
Sulle võivad huvi pakkuda need õppematerjalid:
Tundetarkus lastele. VIHA
Tundetarkus lastele. VASTIKUS
Hariliku murru kordamine
MEISTERDA! Looma näoga kaart jõuludeks
Protsendi rakendused igapäevaelus
Jäätmed pole kõigest prügi
Numbrilised seosed
Tähestik, tähestikuline järjekord, häälikute jagunemine
Õpime tähti. D-täht
Lahused
Õpi eesti keelt teise keelena B2. Lugemine
Peastarvutamine I kooliastmele
Õpime tähti. B-täht
Eesti keele grammatika kordamine 6. klassile
Helile vastava võnkumise elektromagnetlainena pikema vahemaa taha edastamiseks, liidetakse mikrofonivoolule vastav madalsageduslik võnkumine ehk signaal võnkeringis tekitatud kõrgema sagedusega (kandevsagedus) elektromagnetvõnkumisega.
Taoliselt saadud võnkumisi ja laineid nimetatakse moduleeritud võnkumisteks ja moduleeritud laineteks.
Eristatakse kahte liiki moduleeritud võnkumisi: (1) amplituudmodulatsioon (AM) ja (2) sagedusmodulatsioon (FM)
Amplituudmoduleeritud (AM) võnkumiste ja lainete korral sisaldub edastatav info kandva võnkumise (laine) võnkeamplituudi muutumises.
Sagedusmoduleeritud (FM) võnkumiste ja lainete korral sisaldub edastatav info kandva võnkumise (laine) võnkesageduse muutumises.
AM lained levivad kaugemale (neil on võimae peegelduda Maa ionosfäärilt) – nad saavad kanduda Maa kumeruse taha, kuid kuna kasutatakse madalamaid sagedusi (LW (pikklained) – 150 … 300 kHz; MW (kesklained) – 500 … 1600 kHz; SW (lühilained) – 1 700 … 30 000 kHz), on nende poolt edastatava signaali kvaliteet halvem ja andmeedastusmahud väikesed.
FM lained saavad levida vaid piirkonnas, kus saatja ja vastuvõtja vahel on „silmside“, kuna kasutatakse suuremaid sagedusi (80+ MHz … GHz), on edastatava signaali kvaliteet parem ja andmeedastusmahud oluliselt suuremad.
Märkasid viga? Anna sellest teada ja teeme TaskuTarga koos paremaks!